Rok szkolny 2020/2021


 

Uroczyste ukończenie szkoły przez uczniów kl. 8

Uroczystość rozpoczęła się 25 czerwca 2021r. o godz. 11.30. Na początku odbyło się przekazanie sztandaru szkoły uczniom klas siódmych. Absolwenci złożyli ślubowanie, przyrzekając godnie reprezentować naszą szkołę i w przyszłości kierować się wartościami głoszonymi przez naszego Patrona. Następnie pan dyrektor M. Basara krótko podsumował ostatni rok szkolny 2020/2021, rok jakże trudny ze względu na pandemię Covid-19. Po wystąpieniu wręczono wyróżnionym uczniom kl. 8 nagrody i świadectwa ukończenia szkoły. Wyróżnieni absolwenci: Emilia Dziekan, Kacper Kopera, Magdalena Machała, Magdalena Żmuda i Kornelia Żołądź, wpisali się do ,,Złotej Księgi Wyróżnionych”. Uczennicy Kornelii Żołądź wręczono dyplom laureata olimpiady z języka polskiego oraz nagrodę dla ucznia z najwyższą średnią w szkole ufundowaną przez Radę Rodziców. Nagrodzono także dwie uczennice: Magdalenę Żmudę i Milenę Kulig za 100% frekwencję. Panie B. Muniak i M. Wszołek wręczyły Kacprowi Koperze nagrodę za I miejsce w Szkolnym Konkursie Plastycznym ,,Wiersz dla matki”. Rodzice nagrodzonych uczniów zostali uhonorowani listami gratulacyjnymi. Krótko pożegnała swoich wychowanków p. Magdalena Wieczerzak dziękując jednocześnie rodzicom za wieloletnią współpracę i serdeczne kontakty. Po wręczeniu wszystkim absolwentom świadectw i dyplomów ukończenia Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego uczniowie udali się na ostatnie spotkanie z wychowawczynią p. Magdaleną Wieczerzak.

Zdjęcia


Konkurs Piosenki w Języku Angielskim

W czerwcu odbył się w naszej szkole Konkurs Piosenki w Języku Angielskim. Uczniowie klas I-VIII mieli szansę wykazać się znajomością piosenek w języku angielskim, piękną wymową i umiejętnościami wokalnymi. Zwycięskie pierwsze miejsce zdobyli ex aequo Jolanta Jung z klasy IIIAi Łukasz Cabaj z klasy IVA. Uczennica Jolanta wykonała piosenkę Dance Monkey, uczeń Łukasz zaprezentował piosenkę Dancing On My Own. Organizatorem konkursu była pani Barbara Juwa.


 Projekt edukacyjny "WSZYSCY JESTEŚMY Z WODY"

W marcu i kwietniu b.r. w naszej szkole realizowany był projekt „ Wszyscy jesteśmy z wody.” Jego celem było zwiększenie świadomości uczniów na temat tego, jak ważna jest woda, dla naszego zdrowia i życia, a także dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich ekosystemów. Na lekcjach biologii i wychowania fizycznego dzieci dowiedziały się jak duży udział w budowie ludzkiego ciała ma woda, oraz jaką w nim pełni funkcję. Poznali przyczyny występującej w Polsce od kilku lat suszy w okresie wiosenno-letnim. Dowiedzieli się jakie są najczęstsze przyczyny zanieczyszczenia wód i jak wpływa to na różne organizmy. W tracie projektu, uczniowie wykonali samodzielnie plakaty i prezentacje na określone tematy związane z wodą, a także wyliczyli ile wody zużywa się na produkcję najpopularniejszych produktów np. odzieży, czy żywności. Oprócz tego w ramach lekcji w-fu zrobili zdjęcia ze szklanką wody podczas ćwiczeń i codziennych aktywności.
Projekt przeprowadziły panie Anna Basara i Zofia Rysiewicz.
 

 Szymon Rzeszutek finalistą konkursu na komiks !!! 

Sukces Szymona Rzeszutka w Międzynarodowy konkursie „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej Miło jest nam poinformować, że uczeń kl.8, Szymon |Rzeszutek, znalazł się w gronie finalistów międzynarodowego konkursu plastyczno-literackiego pt. „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie” organizowanym przez IPN pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zadanie polegało na opowiedzeniu fikcyjnej lub autentycznej historii bohatera, która dotyczyła wydarzeń z lat 1917-1990. Praca miała składać się na 8 stronach/plansz formatu A4. Szymon przedstawił historię autentycznego bohatera i zatytułował swoją pracę „ Od żołnierza września do żołnierza wyklętego. Najlepsze prace, w tym komiks Szymona będzie można zobaczyć jesienią na wystawie w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie. Opiekunem plastycznym Szymona była pani Jadwiga Brożyna. Uczniowi i opiekunowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dyktando z Języka Angielskiego 

Uczniowie klas II-III wzięli udział w szkolnym konkursie pt. „Dyktando z Języka Angielskiego”. Mistrzyniami dyktanda zostały Milena Ozimek z klasy IIIA oraz Gabriella Harker z klasy IIIB.
Konkurs przygotowała pani Barbara Juwa. 
 

Ogólnopolski konkurs Strażacki - nasze sukcesy

Z ogromną przyjemnością informujemy, że ogłoszono wyniki Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego. Tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod hasłem „100 – lat Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wierni tradycji w służbie drugiemu człowiekowi”. Organizatorem konkursu jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i Zarządy Oddziałów Związku przy współpracy z innymi instytucjami i organizacjami. Po eliminacjach środowiskowych, gminnych, miejskich, wojewódzkich do konkursu na finał centralny wpłynęło 208 prac z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, opolskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego. Komisja konkursowa oceniając prace plastyczne wzięła pod uwagę ich zgodność z tematem, estetykę wykonania oraz wykorzystaną technikę plastyczną. Wśród wyróżnionych uczestników konkursu znaleźli się uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tuszymie:
I grupa – przedszkola
II miejsce
Klaudiusz Barnaś Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tuszymie, woj. podkarpackie. Opiekun: Jadwiga Brożyna
III grupa – szkoły podstawowe, klasy V-VIII
II miejsce
Miłosz Brożyna Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tuszymie, woj. podkarpackie. Opiekun: Jolanta Borys
Gratulujemy naszym uczniom i nauczycielom odniesionego sukcesu.

Sukces uczennicy kl. 8 Kornelii Żołądź

Już możemy oficjalnie poinformować, że uczennica Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Tuszymie Kornelia Żołądź została finalistką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Znalazła się w gronie 136 finalistów z całej Polski z bardzo dobrym wynikiem. Nie udało jej się dołączyć do grona 20 laureatów, ale i tak jesteśmy z niej bardzo dumni. 

Warto się starać i pracować, bo Kornelia jest zwolniona z egzaminu ósmoklasisty w części dotyczącej języka polskiego i otrzymuje za tę część egzaminu najwyższy wynik, czyli 100%. 

Uczennica pracowała razem z panią Ewą Arciszewską. 

Gratulacje!


 

Sukces w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym ,,Leon’’

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym ,,Leon’’. Wielki sukces z języka angielskiego i tytuł laureata uzyskało dwóch uczniów: Filip Zięba z klasy IIA, który zdobył miejsce 3 oraz Kacper Lachowicz z klasy IVB (miejsce 10). Gratulujemy naszym uczniom i życzymy dalszych sukcesów. Opiekunami uczniów były panie Barbara Juwa i Ewelina Marszałek.

 

 


 Sukces naszej uczennicy w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego Szkół Podstawowych.

Miło nam poinformować, że uczennica klasy ósmej naszej szkoły została zakwalifikowana do zawodów centralnych / ogólnopolskich Olimpiady Literatury i Języka Polskiego Szkół Podstawowych.

Jest to Kornelia Żołądź. Znalazła się ona w gronie 120 najlepszych uczniów z  języka polskiego z całej Polski. Jeszcze czekają ją trzyetapowe zmagania na poziomie centralnym.

Droga do tego osiągnięcia była długa, bo jury konkursowe musiało pozytywnie ocenić pracę pisaną w szkole, potem zmagania w województwie składające się z trzech etapów. Obejmowały one pracę konkursową bazującą na opublikowanym przez organizatorów zestawie książek oraz trudny test z nauki o języku. Uzyskanie odpowiedniej liczby punków kwalifikowało do etapu trzeciego, czyli części ustnej. Na tym etapie Kornelia musiała zinterpretować głosowo/wyrecytować wylosowany utwór poetycki, dokonać jego analizy i odpowiadać na pytania komisji konkursowej.

Okazało się, że jej wynik jest najlepszy na podkarpaciu i Komitet Główny OLiJPSP zakwalifikował ją do zawodów centralnych.

Z uczennicą podczas wszystkich etapów pracowała jej nauczycielka języka polskiego p. Ewa Arciszewska.

Wielkie Gratulacje. Trzymamy kciuki w Konstancinie


 Kleksowe opowieści uczniów klas czwartych

W grudniu uczniowie klas czwartych zapoznawali się z lekturą Akademia pana Kleksa. Na podstawie książki Brzechwy powstały kleksowe opowieści, które zostały wydane w formie dwóch książeczek. Jej autorami byli uczniowie klasy czwartej a i czwartej b. Przed świętami odebrali oni egzemplarze publikacji wydanej nakładem szkoły. Uczniowie pracowali pod kierunkiem p. Ewy Arciszewskiej, która opracowała egzemplarze graficznie.

Oto relacja z tego wydarzenia ucznia klasy IVb Kacpra Lachowicza.

Pod koniec ubiegłego roku, na lekcjach języka polskiego omawialiśmy lekturę pod tytułem  Akademia pana Kleksa. Jeden z rozdziałów tej książki opowiadał o lekcji kleksografii. To zainspirowało naszą panią do zrobienia podobnej lekcji w naszej klasie. Podczas kolejnej zajęć na kartkach robiliśmy atramentem kolorowe kleksy, które stały się inspiracją do naszych niezwykłych opowieści. Oczywiście, prace odesłaliśmy naszej pani, która zebrała wszystkie nasze dzieła i je opracowała tak, by mogły stać się książką. Powstał zbiór ciekawych opowiadań, które czytali nawet dorośli. Każdy z nas otrzymał taką książeczkę  w prezencie tuż przed świętami.

Kacper LachowiczŚwięta w klasie IIIb

Uczniowie klasy IIIb w czasie lekcji nauczania zdalnego przygotowywali się do Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci opowiadały o tradycjach w Polsce, poznały też tradycje bożonarodzeniowe w różnych krajach. Wykonywały dekoracje świąteczne i przygotowały kartki, aby podtrzymać zanikającą tradycję wysyłania życzeń.

Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

 Dyrekcji, Nauczycielom, Pracownikom 

 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tuszymie

wszystkim Uczniom i ich Rodzicom

 przesyłają

uczniowie klasy III b z wychowawczynią

 

Projekt PEN PAL w Szkole Podstawowej w Tuszymie

Miło nam poinformować, że uczniowie klasy IVa, IVb i V ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tuszymie otrzymali pocztówki od kolegów z zaprzyjaźnionych szkół z Kartuz, Uchania i Cieszacina Wielkiego. Szkoła bierze udział w projekcie PEN PAL - wymiana pocztówek w języku angielskim. W pierwszej części projektu uczniowie pisali o sobie, swojej szkole i miejscowości. Warto zwrócić uwagę na precyzję, pomysłowość oraz staranność wykonania przez uczniów tych szkół własnych pocztówek.

Cieszymy się, że zdążyliśmy przed przejściem na naukę zdalną. Koordynatorem projektu jest pani Ewelina Marszałek.

Zdjęcia


Konkurs Fundacji KPMG "Kim chciałbym zostać w przyszłości"

W dniu 20 listopada nasi uczniowie z klasy VII a : Maja Muniak, Julia Siecińska i Kacper Wilk z rąk dyrektora Mirosława Basary odebrali nagrody za udział w konkursie literackim organizowanym przez Fundację KPMG. Zadaniem uczniów było napisanie krótkiego wypracowania na temat „ Kim chciałbym zostać w przyszłości”. Z pośród przesłanych na konkurs wypracowań, 300 najlepszych prac zostało nagrodzonych użyczeniem do końca roku szkolnego tj. do 30 czerwca 2021 r. sprzętu komputerowego wraz z modem i opłaconym dostępem do Internetu. Otrzymany sprzęt będzie dużą pomocą dla uczniów podczas realizacji nauczania online. Gratulujemy uczniom pięknych wypracowań i życzymy realizacji w przyszłości swoich marzeń.

Fundacja KPMG w Polsce działa na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych i wspierania społeczności lokalnych. Zapewnienie młodym ludziom równego dostępu do edukacji ma realny wpływ na przyszłość nas wszystkich.

Koordynatorem szkolnym i opiekunem uczniów w przygotowaniu do konkursu była pani Lucyna Szczutko.

 Zdjęcia


Konkurs Recytatorski "Zanurzać się w Ogrody Jesieni"

W dniu 12 listopada 2020 r. Natalia Krupa uczennica Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Tuszymie otrzymała WYRÓŻNIENIE w VI Konkursie Recytatorskim "Zanurzać się w Ogrody Rudej Jesieni". Konkurs został zorganizowany przez Dom Kultury w Przecławiu. Natalkę do konkursu przygotowała p. Dorota Kurgan. Gratulacje dla Natalki za jej sukces i życzymy kolejnych.

Zdjęcia


 102 Rocznica Odzyskania Niepodległości

Dzisiaj 11 listopada 2020 r. społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tuszymie włączyła się w uroczyste obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Delegacja, w której skład weszli uczniowie klasy VII B wraz z wychowawcą p. Anną Basarą i dyrektorem szkoły p. Mirosławem Basarą złożyła wiązankę kwiatów na cmentarzu wojennym nr 500 na pograniczu Tuszymy i Białego Boru. Dyrektor przypomniał zebranym trudną historię walki naszych rodaków o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. Na koniec spotkania zebrani zapalili znicze i zmówili modlitwę za poległych w walce o wolną Polskę.

Zdjęcia


Pierwszaki pamiętają o Niepodległości Polski

W przeddzień Święta Niepodległości na zajęciach online uczniowie klasy I a poznali symbole narodowe Polski. Natomiast 11 listopada w 102 rocznicę odzyskania Niepodległości Ci mali obywatele zdali swój egzamin z patriotyzmu wywieszając małe i duże flagi w swoich domach. Z tego ważnego obowiązku wywiązały się również pani Agata i pani Sylwia.

Zdjęcia


Ogólnopolski Konkurs plastyczny  "Odbicie duszy, zwierciadło serca..."

Miło nam poinformować, iż w tegorocznej V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Odbicie duszy, zwierciadło serca – baśniowy portret z ramie zamknięty” mamy laureatkę. Jest nią uczennica klasy I a – Nadia Strzelczyk, której praca w kategorii klas I – IV zajęła zaszczytne II miejsce. Nadia narysowała postać Calineczki z baśni H. CH. Andersena. Praca powstała na zajęciach kółka plastycznego prowadzonego przez Panią Agatę Borkowską – Gazdę.

 

zdjęcia 


Wojewódzki konkurs plastyczny "Święty Hubert wzorem współczesnego ekologa" 

3 listopada w dzień Świętego Huberta, Patrona Szkoły Podstawowej w Pogwizdowie rozstrzygnięto XVII edycję Wojewódzkiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży "Święty Hubert wzorem współczesnego ekologa". 47 placówek przesłało 350 prac w trzech kategoriach wiekowych. Wśród nagrodzonych artystów w kategorii klas I –III czołowe miejsca zajęli uczniowie naszej szkoły. Są nimi:

I miejsce – Julia Gawryś z klasy III a – opiekun Pani Maria Ozimek

II miejsce – Milena Mazur z klasy I a – opiekun Pani Agata Borkowska – Gazda

III miejsce – Hubert Lasek z klasy II – opiekun Pani Barbara Muniak.

Gratulujemy uczennicom i ich opiekunom sukcesu.

Jako pierwszy wyrazy uznania laureatom złożył Pan Dyrektor Mirosław Basara.

 Zdjęcia


Pasowanie na ucznia

29 października 2020 r. w naszej szkole odbyła się ważna uroczystość – „Pasowanie na ucznia” klasy I a oraz I b. Pierwszoklasiści przygotowali piękny występ, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Następnie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły i z wielką powagą odśpiewali hymn szkoły. W dalszej części w podniosłej atmosferze zostali pasowani na uczniów przez Pana Dyrektora Mirosława Basarę. Świeżo pasowani uczniowie przyjęli gratulacje i upominki od Zastępcy Dyrektora Pani Barbary Kopacz. Były również pamiątkowe zdjęcia. Najbardziej dumne ze swoich wychowanków były wychowawczynie klasy pierwszych – Pani Jolanta Borys i Agata Borkowska – Gazda. Pierwszakom życzymy samych sukcesów.

 Zdjęcia


Konkurs "Bezpieczne Wakacje 2020"

W miesiącu październiku w Komendzie Powiatowej Policji w Mielcu jury konkursowe wybrało siedem prac nadesłanych w ramach konkursu "Bezpieczne Wakacje 2020". Zostały one zakwalifikowane do dalszego etapu wojewódzkiego. Do konkursu na szczeblu powiatowym wpłynęło blisko 100 prac plastycznych z terenu całego powiatu mieleckiego. Konkurs jest jedną z form popularyzowania bezpiecznego zachowania, ograniczania przestępczości i demoralizacji dzieci oraz młodzieży. Jednym z jego celów jest edukowanie i uwrażliwienie na właściwe zachowania w różnych sytuacjach społecznych oraz kształtowanie umiejętności i nawyku wyboru bezpiecznych zachowań przez dzieci i młodzież w codziennych sytuacjach życiowych. Miło mam poinformować, iż w kategorii wiekowej od 6 do 9 lat II miejsce zdobyła praca Laury Moździoch z klasy I a. Opiekunem plastycznym laureatki jest Pani Agata Borkowska – Gazda. Laura odebrała nagrodę i gratulacje z rąk Pana Dyrektora Mirosława Basary.

Zdjęcia


Finał Wojewódzki w lekkiej atletyce - konkurencje rzutowe i skoki.

7 października na Obiektach MOSiR w Mielcu odbył się lekkoatletyczny finał wjewódzki konkursów rzutowych i skocznościowych. W Finale wystąpili uczniowie naszej szkoły w składzie: Emiia Dziekan - miejsce 10 w finale skoku wzwyż, Piotr Strzok - miejsce 9 z wynikiem 8,82m ( rekord życiowy ) w chnięciu kulą, Karol Puzio - miejsce 5 w skoku wzwyż.

Gratulujemy uczniom udanego występu oraz nauczycielowi Rafałowi Chęćkowi, który ich przygotował do startu.

Zdjęcia